Wykopki w Wólce

Niewiele jest szkół w Polsce, które mogłyby pochwalić się organizacją szkolnych wykopków. Szkoła Podstawowa w Wólce należy do tej grupy szkół, które kultywują tradycję, zwyczaje, przybliża najmłodszym ciężką pracę rolników, podkreślając jednocześnie radość i zadowolenie z niej płynące.

Zbiór ziemniaków

1 października o godzinie 15.00, na zaproszenie państwa Marii i Piotra Krymków, rodziców jednego z uczniów szkoły, uczniowie wraz z rodzicami przybyli na pole ziemniaków w Likcu. Pan Krymka wykopał kilka redlin, a dzieci z zapałem rozpoczęły zbieranie ziemniaków. Ciężka praca na polu okazała się również ogromną przyjemnością. Szybko zapełniły się przyniesione przez dzieci wiadra i kosze. Równie szybko - po same brzegi - wypełnił się wóz, do którego z wiader i koszy przesypywano uzbierane ziemniaki.

Podczas pracy dzieci, rodziców i nauczycieli przy wykopkach, gospodarz – pan Piotr – rozpalił ognisko. Do całego przedsięwzięcia włączyła się prężnie działająca przy Szkole Podstawowej w Wólce Rada Rodziców, na czele z panią Anną Jaskółą. Rada sfinansowała dla wszystkich kiełbaski. Rozpoczęło się pieczenie kiełbasek, a w żarze piekły się już ziemniaki. Wszyscy ze smakiem zjedli tenże smaczny posiłek. Pieczone ziemniaki prosto z ogniska to przysmak, którego nie spożywamy codziennie!

Dzieciom starczyło jeszcze sił na wspólne zabawy i gry jak przeciąganie liny, badminton. A upadanie na miękką trawę, ogrzaną ciepłem promieni słonecznych, sprawiało, że śmiechom nie było końca. Na pożegnanie każdy uczestnik wykopków otrzymał od państwa Krymków worek ziemniaków, aby jeszcze w domu móc kontynuować zabawę zajadając się ziemniakami i wspominając chwile wspólnie  spędzone na polu przy wykopkach.

Dziękujemy Radzie Rodziców, za pomoc w zorganizowaniu imprezy ,,Wykopki w Wólce”, a nade wszystko dziękujemy naszym gościnnym i hojnym gospodarzom – państwu Krymkom.Niech pamiątkowe „medale”, przygotowane przez dzieci,  będą skromnym wyrazem naszej wdzięczności. Mamy nadzieję, że do zobaczenia za rok…

/wdzięczna społeczność Szkoły Podstawowej w Wólce/