Szkoła Podstawowa im. Sejmu RP w Wólce

87-630 Wólka ul. Wólka 133B tel. 54 287 70 22

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 72929
  • Do końca roku: 241 dni
  • Do wakacji: 48 dni

Kontakt

Tydzień solidarności z osobami niepełnosprawnymi

            Miniony tydzień w Szkole Podstawowej w Wólce przebiegał pod hasłem „Tydzień solidarności z osobami niepełnosprawnymi”. Wiązał się on z cyklem zajęć i wydarzeń poświęconych tematowi.

             Zajęcia rozpoczęły się czytaniem fragmentów tekstów poświęconych osobom niepełnosprawnym, rozmowom na temat różnych niepełnosprawności. Uczniowie wyszukiwali informacje dotyczące znanych osób, które pomimo swojej niepełnosprawności, osiągnęły sukces. Znalazły się wśród nich: Monika Kuszyńska – piosenkarka, Jan Mela – zdobywca biegunów, Michał Woroch – fotograf i podróżnik, Janina Ochojska-Okońska – działaczka humanitarna, Andrea Bocelli – śpiewak operowy.

             Podczas zajęć powstały też ciekawe plakaty. Każda klasa przygotowała plakat dający wyraz integracji, tolerancji i zrozumienia wobec osób niepełnosprawnych. Jest to ważne tym bardziej, że do naszej szkoły uczęszcza kilkoro niepełnosprawnych uczniów i zależy nam na tym, aby czuli się oni wśród nas dobrze. Na plakatach znalazły się takie hasła jak: „Każdy inny – wszyscy równi”, „Bądźmy tolerancyjni” czy „Wszyscy jesteśmy tacy sami”.

            Punktem kulminacyjnym tygodnia były spotkania z panami – panem Krzysztofem Suchockim i panem Mariuszem Umyszkiewiczem. Panowie przybyli do naszej szkoły 12 października.

            Pan Suchocki jest prezesem koła powiatowego Polskiego Związku Niewidomych, działaczem na rzecz osób niedowidzących i niewidomych. Podczas wizyty w naszej szkole towarzyszył mu pan Ryszard Szewczyk wiceprzewodniczący Rady Miasta i Gminy Skępe. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się o ogromnym znaczeniu białej laski, pisma Braille’a, czy nawet zamkniętych w pomieszczeniu drzwiach. Miały okazję przymierzyć specjalne okulary, które na chwilę pozwoliły im wyobrazić sobie świat osoby niewidomej, dotykać książek i innych gadżetów jak zegarki, kalkulatory, telefony.

            Pan Mariusz Umyszkiewicz jest tłumaczem przysięgłym języka migowego, przedstawicielem Polskiego Związku Głuchych, biegłym sądowym. Pan Mariusz przyjechał do nas z Płocka. Opowiedział o tym, jak rozpoczęła się jego przygoda z językiem migowym i na czym obecnie polega jego praca. Uczniowie poznali tajniki języka migowego. Dowiedzieli się, że można migać poszczególne literki jak i całe zwroty. Nauczyli się kilku znaków. Potrafią wymigać takie słowa i zwroty jak: „oko”, „kot”, „rabarbar”, „ładnie”, „pięknie”, „dzień dobry”, „dobry wieczór”. Nauka migania liter wywołała wiele emocji.

            Dzieci z uwagą i zainteresowaniem słuchały wystąpień obu panów. Podziękowały im brawami i kwiatami.

            Podsumowaniem całego tygodnia było wspólne oglądanie filmu „Cudotwórczyni”, produkcji amerykańskiej z roku 2000. Jego głównymi bohaterkami są Helen Keller, niewidoma i niesłysząca dziewczynka oraz jej nauczycielka Annie Sullivan.

/M. Grzelak/