Szkoła pamięta…

W ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta” uczniowie i nauczyciele naszej szkoły odwiedzili miejsca pamięci narodowej, znajdujące się w Lipnie.

Pierwszym miejscem był Pomnik Pamięci Obywateli Ziemi Dobrzyńskiej Zamordowanych przez NKWD w Rosji Sowieckiej w 1940 roku w Katyniu i innych miejscach kaźni. Drugim miejscem odwiedzonym przez uczniów był Pomnik Wyzwolenia Miasta, który dostojnie wznosi się na placu Dekerta. Widnieje na nim napis: „Cześć bohaterom miasta i powiatu lipnowskiego, pomordowanym przez hitlerowskiego okupanta w latach 1039-1945. Rodacy”. Ostatnim miejscem na liście miejsc pamięci znajdującym się w Lipnie, a które odwiedziły dzieci, był pomnik wzniesiony, zburzony i ponownie odbudowany, usytułowany przy Parku Miejskim. To pomnik, który ufundowało „miasto Lipno bohaterom walk o wolność ojczyzny w dziesiątą rocznicę odparcia najazdu bolszewickiego”.

Uczniowie przy wyżej wymienionych miejscach pamięci narodowej zapalili znicze oraz stali chwilę w milczeniu, oddając hołd pomordowanym Polakom, którzy oddali swoje życie, byśmy my mogli żyć w wolnym kraju.

Chwała i cześć Bohaterom!!!

/M. Grzelak/